İlk Koruyucu Aile İftar Yemeği Bingöl İlimizde Düzenlendi…

Bakanlığımızca korunma ihtiyacı olan çocukların aile ortamında bakımlarının sağlanmasına yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında,  Koruyucu Aile Hizmetinin tanıtımı ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlayabilecek programların etkin olarak yapılması ve mevcut koruyucu ailelerin de onurlandırılması amacıyla  düzenlenen “ Koruyucu Aile İftar Programları”nın ilki Bingöl'de gerçekleşti. 
Koruyucu Aile İftar Programları'nda  koruyucu ailelerimiz bir araya gelmekte, tanışmakta, paylaşımlarda bulunmakta, Bakanlık düzeyindeki katılımlarla koruyucu ailelerimizin desteklenmesi, toplum içinde statülerinin artması ve hizmetin özendirilmesi sağlanmaktadır. 
Bingöl'de düzenlenen İftar Yemeği  Programı'nda  Vali  Kadir Ekinci ve Daire Başkanımız Hakkı BİLGİÇ koruyucu aileler ve çocuklarla bir araya geldi.
Program öncesinde Vali Kadir Ekinci ve eşi Tuba Ekinci Hanımefendi masaları tek tek ziyaret ederek Koruyucu Aileler  ve çocuklarla  tanıştı.
 Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Hakkı Bilgiç ailelerle birebir sohbet ederek onların koruyucu aile hizmet sürecine ilişkin  duygu ve düşüncelerini dinledi.
Daha sonra açılış konuşması yapan  İl Müdürü M. Emin Çakan, Bingöl İlindeki  koruyucu aileler ve onların yanında kalan çocuk sayıları ile koruyucu aile hizmet modelinin ülkemizdeki genel durumu hakkında bilgi paylaşımında bulundu.
 Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Hakkı Bilgiç ise yaptığı konuşmada Türkiye genelinde devam eden Koruyucu Aile çalışmaları hakkında yaşanan süreçler ve alınan dönütler ile ilgili paylaşımlarda bulundu.
Son olarak konuşan Valimiz Kadir Ekinci ise şunları söyledi:
“öncelikle ‘Koruyucu Aile’lerimizle bir araya gelme kararı aldık. Sizler Çocuklarımızın Koruyucu Meleklerisiniz ”Devletimizin ‘Bakım ve Koruma’ altına alarak sevgi evlerinde ‘Kurum Odaklı Hizmet’ verdiği çocuklarımıza kapılarını açan, sıcak ev ortamında ruhsal, bedensel ve ahlaki anlamda sağlıklı büyümelerine vesile olarak ‘aile odaklı hizmet modeli’nin başarılı bir örneği olan ‘koruyucu meleklerimiz’le ilk iftarı yapma kararı aldık.
Son yıllarda ülkemizde sosyal devlet anlayışı ile son derece önemli işler yapıldı, değişik konularda ciddi mesafeler alındı.
Engellilerimize ve engelli bakıcılarına, yaşlılarımıza, dullarımıza, doğum yapan annelerimize,  asker yakınlarına ve daha birçok kesime farklı maddi destekler veriliyor. Sosyal ve ekonomik Destek ile ekonomik sıkıntılar çeken yüzlerce ailemize yardımcı oluyoruz.
Diğer yandan kurum hizmeti verdiğimiz bakım ve koruma kararlı çocuklarımıza ‘sevgi evleri’nde ve ‘çocuk evleri’nde son derece modern ortamlarda ve insan sevgisinin merkeze alındığı bir hassasiyetle çocuklarımıza emanet olarak bakıyor; sağlık, barınma, eğitim, ulaşım, iaşe, elbise, sosyal faaliyet, spor ve aylık harçlık gibi her türlü ihtiyaçlarını görüyoruz.
Ancak bunun bir adım ötesi olarak da Bakanlığımız ‘Koruyucu Aile’ hizmet modelini geliştirdi. Artık çocuklarımız gönüllü ailelerin yanında kalacak ve her türlü hukuki haklarını aile üzerinden takip edeceğiz.
Bingöl’ümüzde de 35 çocuğumuz 26 Koruyucu Aile yanında kalmaktadır.
Aile ortamında çocuklarımızın el üstünde tutulduklarını, her türlü ihtiyaçlarının koruyucu ailelerimiz tarafından hızlıca giderildiğini biliyoruz. Bu da bizleri mutlu ediyor.
“Koruyucu Aile Sayısını Arttırmaya Dönük Çalışmalar Devam Edecektir”
İnşallah yapacağımız çalışmalarla ‘Koruyucu Aile’ ve ‘Koruyucu Aile Yanına Yerleştirilen Çocuk’ sayısını daha da arttıracağız ve bu emanet hakkıyla sahip çıkacağız….
Program, Valimiz Kadir Ekinci ve eşi Tuba Ekinci Hanımefendinin Koruyucu Aileler ve çocuklarla birlikte ayrı ayrı hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.