Koruyucu Aile İftar Programlarımız Devam Ediyor…

Düzce’de Geleneksel Koruyucu Aile İftar Programı Geniş Bir Katılımla Gerçekleşti…
İftar programına Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Hakkı Bilgiç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım, Düzce İl Müftüsü Hüseyin Can, Safir Koleji Yöneticileri, koruyucu aileler ve öğrenciler katıldı.
Düzce Valisi Dağlı, Düzce’de 42 koruyucu ailenin bulunduğunu ve bu aileler ile birlikte kalan 56 çocuğun olduğunu söyleyerek, Düzce’de koruyucu aile olma sırasında bekleyen ailelerin olduğunu belirtti.  Konuyla ilgili olarak konuşan Dağlı, “Çocuklarımızı bakanlığımız, il müdürlüğümüz vasıtasıyla eşleştiriyor. Çocukları ailelerimize teslim ediyoruz. Daha sonra bizler de eğitim durumları ile ilgili ilgilenmeye devam ediyoruz. Ailelerimiz bu konuda gerçekten bilinçli. Ailelerimiz çocukları büyüttükten sonra tekrar yeni çocuk almak suretiyle bunu bir hayat tarzı haline getirmişler. Hepsine çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.
Aile Yanında Destek Hizmetleri Daire Başkanı Hakkı Bilgiç yaptığı konuşmada, 81 ilin tamamında bu iftarların düzenleneceğini söyleyerek, “Koruyucu ailelerimiz toplumumuzun en değerli gönül elçisi insanları. Çocuklarımıza bakıyorlar, kuruluşlarda kalan çocuklarımızı koruyucu ailelerin yanına yerleştiriyoruz.  Öncelikle 0 – 6 yaş aralığındaki çocuklara aile odaklı bakmak istiyoruz. Bu nedenle koruyucu aile hizmetini genişlettik. Şu an Türkiye’de 7 bin civarında çocuğumuz 5 bin 500 koruyucu ailemizin yanında. Olabildiğince çocuklarımıza kuruluş ortamından ziyade aile ortamında bakmak istiyoruz. Aileleri belli bir ücret ödeyerek destekliyoruz. Çocukların giyim-kuşam, okul masrafları dahil olmak üzere bütün ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çok yönlü bir hizmet, amaç çocuklarımızın bir aile yanında büyümesini sağlamak.” dedi.
Vali  DAĞLI masaları tek tek dolaşarak ailelerle ve çocuklarla bir süre sohbet ederek  hatıra fotoğrafı çektirdi.